Kalendár
štvrtok 21. november 2024
Meniny má Elvíra
Zajtra bude mať Cecília
Vývoz
komunálneho a separovaného
odpadu 2024
Viac
Ponuka
ubytovania
Viac
Svätosť a každodenný život v poľsko-slovenskom pohraničí
Svätosť a každodenný život v poľsko-slovenskom pohraničí
Názov mikroprojektu: Svätosť a každodenný život v poľsko-slovenskom
pohraničí
Świętość i codzienność na polsko-słowackim pograniczu
Číslo mikroprojektu: INT/ET/TAT/1/III/B/0208
Partneri projektu
Vedúci partner projektu: Gmina i Miasto Dobczyce - https://www.dobczyce.pl/
Partner projektu 1: Obec Vitanová - https://vitanova.eu.sk/sk/
Partner projektu 2: Obec Čimhová - https://www.obeccimhova.sk/
Hodnota projektu
Celkové oprávnené náklady projektu 106 390,08 EUR
Z toho:
Európsky fond regionálneho rozvoja 73 430,80 EUR
Štátny rozpočet 8 325,68 EUR
Vlastné zdroje 24 633,60 EUR
Hodnota projektu za partnera – Obec Vitanová
Celkové oprávnené náklady projektu 38 061,12 EUR
Z toho:
Európsky fond regionálneho rozvoja 56,72 % 21 588,26 EUR
Štátny rozpočet 10 % 3 806,11 EUR
Vlastné zdroje 33,28 % 12 666,75 EUR
Opis projektu
Projekt predpokladá odovzdanie vedomostí, zručností a spopularizovanie a zachovanie vybraných prvkov nemateriálneho kultúrneho dedičstva pohraničia – súčasne toho vyplývajúceho z náboženskej ako svetskej – vidieckej kultúry – tak medzi obyvateľmi, ako aj návštevníkmi, oblasť realizácie projektu (náboženská, vidiecka turistika, ekoturistika, agroturistika). Budú to zabezpečovať stretnutia obyvateľov, vydané publikácie v tlačenej a elektronickej podobe propagujúce nemateriálne kultúrne dedičstvo kultúry pohraničia, propagácia projektu. Reštaurátorské práce realizované na 9 kaplnkách, krížoch prispejú k ochrane pred ich zničením a prednáška na tému ochrany historických pamiatok umožní zastaviť ďalší proces degradácie objektov tohto typu. Pre obyvateľov majú totiž často zásadný význam – reflektujú ich náboženstvo, pripomínajú dôležité rodinné, historické udalosti, budujú pocit príslušnosti kultúrneho priestoru pohraničia. Pre turistov vyhľadávajúcich originálne, nové formy prehliadok oblasti, to budú hodnotné objekty, hodné pozornosti, ktoré budú lákať na príchod a strávenie času v jednotlivých lokalitách realizácie mikroprojektu. Bude im nápomocná aj brožúra s prílohou o realizovaných opravách a názornou mapkou. Prostredníctvom vyvolania záujmu o kultúrne dedičstvo, ktoré vytvára ich identitu a propagovaním jeho prvkov a podpory ochrany historických pamiatok – popularizujeme poľsko-slovenské pohraničie medzi turistami. Pre nich (nadšencov náboženskej a vidieckej turistiky) bude ešte atraktívnejšie, pre nás zostane dôvodom na hrdosť a ďalší rozvoj.
Obec Vitanová v rámci mikroprojektu zreštauruje 3 pamiatky kultúrneho dedičstva, a to:
- polychrómovú kamennú kaplnku sv. Rócha
- kamenný kríž pri ceste s postavou Ježiša Krista a vyobrazením Sedembolestnej Panny Márie stojacej pri podstavci kríža
- kaplnka Najsvätejšej Panny Márie domčekového typu.
Po ukončení reštaurátorských prác bude pri každom objekte umiestnená informačná tabuľa v súlade s pravidlami propagácie Programu, o realizácií prác a ich výsledkoch bude spracovaný film, zverejnený na internete
Obdobie realizácie: 02/2020 – 12/2021
Ciele projektu
Hlavným cieľom projektu je ochrana materiálnych a nemateriálnych prvkov kultúrneho dedičstva (kresťanského a svetského) na území obcí: Dobczyce, Vitanová a Čimhová a ich propagácia medzi obyvateľmi oblasti realizácie mikroprojektu a turistov navštevujúcich poľsko-slovenské pohraničie.
Hlavný cieľ cezhraničného projektu je podporený dvomi špecifickými, osobitnými cieľmi:
- Zvýšenie povedomia medzi obyvateľmi o význame kultúrneho dedičstva poľsko-slovenského pohraničia ako podstaty ich identity a rozvoja spoločenského života, a tiež ekonomického rozvoja.
- Zvýšenie povedomia medzi turistami o význame kultúrneho dedičstva poľsko-slovenského pohraničia ako podstaty pre realizovanie náboženskej a vidieckej turistiky (ekoturistiky, agroturistiky).
Vyššie uvedené ciele prispejú k zvýšeniu atraktivity oblasti tak medzi obyvateľmi, ako aj turistami navštevujúcimi pohraničie – v dlhodobej perspektíve budú vplývať na ekonomický rozvoj regiónu.
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom SR v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 - 2020
Projekt - brožúra