Kalendár
štvrtok 21. november 2024
Meniny má Elvíra
Zajtra bude mať Cecília
Vývoz
komunálneho a separovaného
odpadu 2024
Viac
Ponuka
ubytovania
Viac
História požiarnej ochrany Vitanová
História požiarnej ochrany Vitanová. (výpis z publikácie Dejiny požiarnej ochrany na Orave)
Oheň bol postrachom drevenej obce Vitanová počas celých stáročí, najmä však na jar v letných horúčavách a v čase žatvy. Požiare zapríčinila zväčša nedbalosť no niekedy bolo ich príčinou podpaľačstvo či blesk.Zo zvestí o požiaroch najstarší zápis o lesnom požiari je zo začiatku 17 storočia kde sa spomína zhorelisko od Čierneho potoka až po Bobrovec, Pustý laz a Suchá dolina. V roku 1733 sa spomína zhorela Vitanovská hora Tichá.
Dobrovoľný hasičský spolok v Trstenej v roku 1881 určil dôverníkov z okolitých dedín ktorých náplňou bolo zabezpečiť materiálnu pomoc z dedín pre Hasičský spolok v Trstenej a zabezpečiť rýchle spojenie v prípade požiaru. Dôverníkom pre dediny Liesek, Čimhová Vitanová bol p. Vrchovina.
Dobrovoľný hasičský spolok vo Vitanovej bol založený r.1924.
Po prechode frontu r. 1945 bola dedina vypálená a odvlečená hasičská technika a zničený inventár.
V roku 1946 dostala obec Vitanová na motorovú striekačku 87 tisíc Kčs, na hadice a savice 30 tisíc Kčs, na hasičský vystoj 20 tisíc Kčs, V rámci 2-ročného plánu 1947-48 bola vybudovaná hasičská zbrojnica vo Vitanovej a bola získaná finančná pomoc z hasičského fondu 3 tisíc Kčs.
Prvé obvodné cvičenie bolo 30 septembra 1951 v Liesku za účasti zborov z Čimhovej Vitanovej a Hladovky. Koncom tohto roku vznikol vo Vitanovej požiar ktorý pomáhali lokalizovať zbory z Hladovky, Liesku, Čimhovej, Trstenej a Suchej Hory. Počet členov miestnej jednoty vo Vitanovej 20, predseda Tomáš Ťapaj.
Vo februári roku 1954 sa konala výročná členská chôdza, kde sa konštatovalo, že miestna jednota z technickej stránky si dobre počína a plní svoje povinnosti. Členovia miestnej jednoty sa zaviazali, že odpracujú pri výstavbe národnej školy 240 hodín. 30.mája 1954 sa požiarny zbor z Vitanovej na obvodnej súťaži prebojoval do okresného kola kde súťažilo 27 požiarnych zborov. V roku 1956 bolo vo Vitanovej 28 členov dobrovoľného hasičského zboru veliteľ Jozef Havrila.
V roku 1969 okresná konferencia konštatovala že vo Vitanovej je úplne schátraná budova požiarnej zbrojnice. Počet členov základnej organizácie 40.
Na plenárnom zasadnutí OV SZPO r. 1975 sa konštatovalo, že krúžok požiarnej ochrany pracuje pri základnej organizácii vo Vitanovej.
V roku 1978 na okresnej konferencii ZPO sa konštatovalo, že nová požiarna zbrojnica je vo výstavbe vo Vitanovej.
Zdroj: DEJINY POŽIARNEJ OCHRANY NA ORAVE, zostavil Peter Huba, Vydavateľstvo osveta ISBN 80-217-0375-X.
Spracoval: Marián Čakloš, foto zapožičal Štefan Ťapaj.