Oravice

Kalendár

Dnes je Utorok 23.januára 2018
Meniny má Miloš
Zajtra bude mať Timotej

Oznamy

Pozvánka, Furmanský deň


Pokračovať …

Neprehliadnite

Fotogaléria obce

Obsahuje desiatky zaujímavých fotografií zo života našej obce prehľadne rozdelených do kategórií.
Zobraziť fotogalériu...


Naša obec na Google mape

Obec Vitanová tak ako ste ju nikdy nevideli. Pomocou tlačítok Map, Sat. a Ter si môžete mapu prepnúť do rôznych zobrazení.
Zobraziť mapu...

Kontaktujte nás

Oravice

Oravice 790m Turisticko-rekreačné stredisko pod Osobitou.Oravice sú obľúbeným rekreačným miestom s veľmi dobrými klimatickými  podmienkami, prírodnými krásami a terénmi, ktoré vyhovujú na rekreáciu a turistiku.

Oravice boli vyhľadávaným letoviskom od začiatku tohto storočia prvá útulňa bola postavená  v roku 1931 pod Krúpovou. Ubytovať sa dalo aj v dvoch izbách hostinca u Sivoňa. Neskôr sa tu stavali súkromné chaty. Vo vojnových rokoch všetky hájovne a chaty vypálili hitlerovské vojská.

 

 

Zo stavebných pamiatok sa zachovala len kaplnka sv. Anny postavená v r. 1817-1820. Chata Oravice je centrálnym objektom v turisticky atraktívnej lokalite. Koncom minulého storočia  v Oraviciach žil lesník

 

 

 

Anton Kocyan  1835-1916 skúsený ornitológ a preparátor, zakladeteľ  prírodovedných zbierok múzea v Oravskom zámku.

Pamätná tabuľa umiestnená na budove lesnej správy.  

Územie Oravíc ohraničuje na severe a západe Skorušina 1310m.n.m. so svojimi výbežkami na juhu masív Osobitej  od malej Osobitej cez Kasne Roh po Lúčnu na východe Slovensko-Poľská hranica s Veľkou a Malou Furkaškou , Bobrovcom a Magurou 1232m, ktorá je vlastne  najvýchodnejšia časť Skorušíského pohoria. V Oravickou kotlinou pretekajú potoky Blatná a Mihulčie . Zbernou riekou Oravíc j je Oravica vzniká sútokom Bystrej a Tichej v Oraviciach. Riečka Bystrá je veľmi krátka vzniká sútokom  Bobroveckého potoka a Mihulčieho potoka niekoľko sto metrov pred sútokom z Tichou. V dolinke Vanička sa nachádzajú aj minerálne pramene, sírny pred vchodom do Bobroveckej a Suchej doliny zastrešený strieškou a sprístupnený mostíkom ponad Bobrovecký potok.

 

 

 

 

 

 

 

Pre väčšinu návštevníkov sú najatraktívnejšími celoročne otvorené termálne kúpaliská s geotermálnou sirno-vápenato-horečnatou vodou  s vysokým obsahom železa s teplotou 57°C ktorá má  liečivé účinky na choroby močových ciest a obličiek. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje v rozmedzí   32-37°C.  len niekoľko stoviek metrov od bazénov je vzdialený lyžiarsky vlek a vyhrievaná 4 sedačková lanovka.

Meander Park therm bazény sú vybavené vodnými atrakciami ako sú umelé vlny, plavecká časť, perličkové sedadlá, perličkové lavice, gejzír, vodný hríb, chŕliče, masážne trysky Súčasťou vybavenia aquaparku sú lehátka.

 

Moderné stredisko Meander Skipark ponúka unikátnu kombináciu lyžovania a relaxu v bazénoch s geotermálnou vodou. Máme pre Vás prichystanú rýchlu sedačkovú lanovku s odpojiteľným uchytením sedačiek, ideálne pre menšie deti. Udržiavané lyžiarske trate, s umelým snehom.

 

 

 

 

 

 

 

Oravice majú vhodné terény  terény vhodné na lyžiarke túry, oporúčame vychádzky na Skorušinu, do Tichej doliny, na Bubon, na Vyšné diely, na Oravickú Maguru  do Juráňovej dolinyny, do bobroveckého sedla a na  Lúčnu.

Časť Oravíc pristupová Oravice - Zuberec a prístupová ceta vedúca Tichou dolinou až k hranici  patrí  do najstaršieho chánenného úzenia na Slovensku - Tatranského národného parku (TANAP). Je to veľmi cenné prírodno vedné úzenie, atraktívne pre turistiku.  Na území  Oravíc  sa nachádzajú

 

Národná prírodná rezervácia (NPR) Osobitá Predmet ochrany: chránenné územe je zriadené na ochranu bohatej horskej a vysokohorskej vápnomilnej vegetácie, horských lesov pralesovitého charakteru s kosodrevinou a celkového rajinného rázu s výraznými skalnatými útvarmi na

 

vedecko - výskumné, kultúrne - náučné turisticko - rekreačné ciele. Národná prírodná rezervácia Juráňová dolina Predmet ochrany: Ochrana geomorfologický a krajinársky významného územia so zachovalými lesnými biocenózami a vápnomilnou flórou, ktorej bohatú druhovú diverzitu tvoria horské a vysokohorské druhy.Vedecko výskumné výskumné, kultúrne - náučné turisticko - rekreačné ciele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Použitá literatúra.

Hochmuth, Z.  a kol.   Turistický sprievodca ČSFR, 77-028-81 11-6. Medzihradský, V. Roháče-Oravice stručný sprievodca, 77-013-78 11-6.   Orava-turistický sprievodca,  80-7096-090-6. Mesto Tvrdošín -Oravice, info leták.

Použité FOTO.

Marián  Čakloš, Róbert Čakloš,  

© 2009 Obecný úrad Vitanová, 027 12 Liesek, tel.: 043/539 41 06, fax: 043/539 41 06, e-mail: starosta-vitanova@slovanet.sk
Spracovanie VDG a.s.